Kötési mechanizmus:
A poliészter műgyanta a hagyományos ragasztókkal illetve kötő anyagokkal szemben nem az oldószer elpárologtatásával köt meg, hanem a B komponens (katalizátor) által elindított kémiai reakcióval un. térhálósodással keményedik ki. A katalizálástól a gyanta gélesedéséig eltelt időt gélidőnek (vagy fazékidőnek), a térhálósodásig eltelt időt kötési időnek nevezzük.

Gél és kötési idő:
A gyanták technikai adatlapja tartalmazza adott katalizátor arány és hőmérséklet viszonyok mellett, a várható gél és kötési idő értékét. Azonban a katalizált gyanta gél és kötési idejét jelentősen befolyásolja a környezeti hőmérséklet. Magasabb hőmérséklet gyorsítja a térhálósodást, alacsonyabb hőmérséklet mellett lassúbb a kötési mechanizmus. A katalizátor arányát javasolt mindig 1% és 3% között tartani, ettől történő eltérés meghiúsíthatja a térhálósodást. A poliészter gyanta érzékeny a nedvességre, nedves felületen nem köt ki, a magas páratartalom is negatívan befolyásolja a folyamatot.

Hőfejlődés:
A térhálósodás során exoterm hő szabadul fel, gyorsan lezajló folyamat esetén magasabb u.n. exoterm hőcsúccsal kell számolni, lassabb kötés esetén ez a hőmérséklet alacsonyabb. A felszabaduló hőmennyiség  egyenesen arányos a katalizált gyanta mennyiségével, nagyobb mennyiség katalizálása során a fejlődő hő tovább gyorsítja a folyamatot, ami a kompozit megrepedéséhez is vezethet.

Zsugorodás:
A térhálósodás során 5-8% körüli térfogatcsökkenés, zsugorodás jön létre, melynek mértékét töltőanyaggal csökkenteni lehet.

Töltőanyagok:
A felhasznált gyanta mennyiségét, tulajdonságait és a zsugorodás mértékét töltőanyagok hozzáadásával befolyásolhatjuk. Ilyen anyagok lehetnek: mikro üvegballon (Q-cell), tixotropizáló (sűrítő anyag, Aerosil), kvarchomok, gipsz, cement, faliszt, fűrészpor, talkum, mészkőpor, üvegszál, stb.
Az adagolható töltőanyag mennyisége függ a szemcse nagyságától. Eltérő szemcseméretű adalék esetén, pl. kvarchomok az ideális töltőanyag 3 féle szemcseméretű frakcióból tevődik össze: 15% kis szemcséjű, 50% közepes szemcse átmérőjű, és 35% nagy szemcséjű töltőanyag.
A töltőanyagokkal szemben támasztott alapkövetelmény a víz és más szennyeződés mentesség.

Formaleválasztás:
A műgyanta zsíros, olajos felületekről kötés után maradéktalanul leválik, és teljesen felveszi a felület alakját. Formaleválasztás céljából a waxok ( Formula Five), polimer bázisú folyékony(Moldwiz) és semipermanens formaleválasztók (XTEND) használatosak. Ezek mellett széles körben elterjedt a PVA (poli vinil alkohol) használata is.

Színezhetőség:
A műgyanta pigmentekkel ill. sztirolban oldott speciális színező pasztákkal tetszőlegesen színezhető. A színező pasztát kis mennyiségben végzett próbakeveréssel javasolt kipróbálni. Ajánlott keverési arány: műgyantákhoz  5 (súly%), gélcoat-okhoz 10 (súly%).

Sűrűség:
A műgyanta  viszkozitását befolyásolja a hőmérséklet. Magasabb hőmérséklet esetén hígabban folyó, alacsonyabb hőmérsékleten sűrűbb. A gyanta viszkozitását speciális töltőanyaggal lehet növelni (sűríteni), pl. Aerosil-val.

 

A felhasznált szerszámok tisztítása:
A munka során felhasznált szerszámokat még a térhálósodás előtt nitrohígítóval vagy acetonnal lehet megtisztítani.