Kompozit termékek gyártásakor az összes alap- és segédanyagot az előírásoknak megfelelően kell használni annak érdekében, hogy elkerülje a környezeti illetve emberi egészségre veszélyes hatásokat. A legtöbb műgyanta egy vagy több olyan kémiai komponenst tartalmaz, amely miatt a keverék tűzveszélyes és/vagy az egészségre, környezetre ártalmas. Például a telítetlen poliészter gyanták sztirolt tartalmaznak – ez egy illékony, tűzveszélyes monomer, ezért a poliészter gyanták veszélyes keveréknek minősülnek , adott biztonsági előírások vonatkoznak a szállításukra, tárolásukra és felhasználásukra vonatkozóan.
A biztonsági adatlapokat (MSDS) minden műgyanta szállítása esetén mellékelik. Ezek olyan esszenciális információkat tartalmaznak, melyek a gyanták biztonságos felhasználására, kezelésére vonatkoznak. Mielőtt elkezdenének dolgozni egy adott gyantával mindig olvassák el a biztonsági adatlapot. Amennyiben a biztonsági adatlap tartalma nem teljes mértékben érthető, tisztázás érdekében a termék helyi beszállítójához tanácsos fordulni.
Tűzveszélyesség
A műgyanták tűzveszélyes komponenseket tartalmazhatnak. Például a polisztirol gyantákban jelen lévő sztirol lobbanáspontja 32°C. E miatt a poliészter gyantákat a tűzveszélyes folyadékok kategóriájába sorolják. Éppen ezért távol kell tartani őket nyílt lángtól, vagy bármely más gyújtó forrástól. Olyan munkakörnyezetben, területen ahol a kimérés, bekeverés történik dohányozni szigorúan tilos. A tárolásra kijelölt raktár helységben megfelelő tűzoltó készüléket kell elhelyezni és a villamos vezetékek robbanásbiztos szigetelése szükséges. A munkaterületen zuhanyzó helyiséget kell biztosítani illetve olyan öblítési lehetőséget, amely a gyanta szembe kerülése vagy bőrrel való érintkezése esetén használható. Győződjön meg arról ,hogy a munkavállalók tisztában vannak a tűz, – és robbanásveszély lehetőségével és a tűzoltó berendezéseket megfelelően tudják kezelni.
Szabaddá válás, kiömlés
Az műgyanták felbontott tároló tartályait egy kármentesítő medencében kell elhelyezni, melynek kapacitása nagyobb kell legyen a tárolt gyanta mennyiségénél. Ha a kitöltés során a műgyanta kiömlik, legyen a munkakörnyezetben készenlétbe helyezett gyűjtő berendezés. Tárolás esetén a műgyantákat tartalmazó hordókat, konténereket, kannákat olyan folyás ellen szigetelt padlóval ellátott raktárakban kell tárolni, ahol kifolyás esetén a gyanta nem szivároghat be a földbe. A kiömlött anyagot minden esetben úgy kell összegyűjteni, hogy a körülötte lévő földbe lehetőleg ne szivárogjon be illetve ne szennyezze azt. A kiömlött gyanták elhatárolására és felszívására a legalkalmasabb a homok, ez legyen midig kéznél a raktár illetve a kimérő helyiségben.
Elektrosztatikus feltöltődés
Statikus elektromosság létrejöhet olyan alacsony villamos vezetőképességű anyagok kezelésekor, mint pl. a műgyanták vagy az üvegszál. Közvetlen súrlódás, koccanás okozhat elektrosztatikus feltöltődést, és amennyiben az adott feltöltődött tárgy nincs megfelelő mértékben leföldelve meglehetősen nagy feszültség különbség jöhet létre különösen alacsony szintű páratartalom jelenlétében. A tűzveszélyes folyadékok és gázok esetén amúgy is nagy a tűzveszély esélye, éppen ezért kerülje el az elektrosztatikus feltöltődést.
Katalizátorok (szerves peroxidok) kezelése, tárolása
A szerves peroxidok hőmérséklet szempontjából instabil kémiai keverékek, melyeket megfelelően kell raktározni és kiemelt figyelemmel kezelni. Bizonyos hőmérsékleten a katalizátorok, fajtájától függően, öngyorsító bomlásnak indulhatnak (pl. a leggyakrabban használt MEKP katalizátor esetében ez a hőmérséklet „SADT” 60 C ). Egy veszélyes, öngyorsító bomlási reakció, kedvezőtlen körülmények között robbanáshoz vagy tűzhöz vezethet. Szerves peroxidok raktározásánál szigorú szabályokat kell betartani.
A telítetlen poliészter gyanta kötéséhez használt legtöbb katalizátort biztonságosan lehet raktározni maximum 25 °C-ig:, azonban vannak olyan speciális katalizátorok amelyek hűtött raktározást és szállítást igényelnek. Mindig ellenőrizni kell a technikai adatlapot a szóban forgó terméknél. A szerves peroxidok érzékenyek a szennyeződésre. Spontán bomlás indulhat be, ha a katalizátor szennyeződéssel, rozsdával, vegyszerekkel, mint a tömény alkáliák és savak, valamint a
gyorsítókkal (pl. nehézfémek sói és aminok) érintkezik. Ezért a tárolókat zárva kell tartani és mindig tiszta mérődényt használni a peroxid adagolásához – ajánljuk a műanyag, mércés katalizátor adagolókat. Ha az eredeti kannából kimért katalizátor megmaradt, a maradékot soha ne öntsük vissza az eredeti kannába – megszennyezheti az egész kannát. Raktározás: a peroxidokat különálló épületben tárolják, védve a direkt napfénytől, semmilyen más anyagot ne raktározzanak a szerves peroxidokéval azonos helyen.
Gyorsítók
A különféle gyorsítókat, mint a kobalt, amin, stb., elővigyázatossággal kell használni. Mindig ellenőrizze az MSDS biztonsági információit. A gyorsítók hevesen reagálhatnak katalizátorokkal való érintkezés estén, ezért tartsa távol ezeket egymástól, és ne raktározza őket közös helyen.
Nagyon fontos, hogy ha a katalizátort vagy a gyorsítót kisebb mérőedénybe kimérik, az mindig legyen zárható és címkézzék fel jól látható módon!
A poliészter gyanta előkészítésekor előbb mindig a gyorsítókat adagolja a gyantához, majd figyelmesen keverje el. A katalizátort utolsó komponensként adja a keverékhez.
Diizocianát tartalmú termékek felhasználása
„Diizocianát tartalmú keverék – 2023. augusztus 24. után az ipari vagy foglalkozásszerű felhasználás megkezdése előtt megfelelő képzés szükséges!”
Ha a nálunk vásárolt terméken ezt a szöveget olvassa, akkor az egyéni védőeszközök használatára a szokásosnál is jobban kell figyelni.
Diizocianátok bőrön át vagy belélegzéssel történő expozíció okozta légzőszervi szenzibilizáció a munkavállalók körében foglalkozási asztma kialakulásához vezet, ami jelentős foglalkozás-egészségügyi problémát jelent
Diizocianátokkal foglalkozó minden munkavállalónak megfelelő ismeretekkel kell rendelkeznie ezen anyagok veszélyeiről és a használatukkal kapcsolatos kockázatokról, valamint elegendő ismerettel kell rendelkeznie a helyes munkavégzési gyakorlatokról és a megfelelő kockázatkezelési intézkedésekről, beleértve a megfelelő egyéni védőeszközök helyes alkalmazását is
1. 2023. augusztus 24-t követően nem használhatók fel ipari vagy foglalkozásszerű felhasználásra önmagukban, más anyagok összetevőjeként, illetve keverékek összetevőjeként, kivéve, ha:
• diizocianátok koncentrációja önállóan és együttesen kisebb, mint 0,1 tömegszázalék vagy
• A munkáltató vagy önfoglalkoztató biztosítja diizocianátok használatát megelőzően sikeresen elvégezte (elvégezték) a biztonságos használatára vonatkozó képzést.
Az Európa szerte elfogadott képzést a következő linken érheti el:
https://www.safeusediisocyanates.eu/hu/self-e-learning-hu
2. 2022. február 24-t követően nem hozhatók forgalomba ipari vagy foglalkozásszerű felhasználásra önmagukban, más anyagok összetevőjeként, illetve keverékekben, kivéve, ha:
• a diizocianátok koncentrációja önállóan és együttesen kisebb, mint 0,1 tömegszázalék; vagy
• a szállító gondoskodik arról, hogy az átvevője megkapja az 1. pont b) alpontjában említett követelményekkel kapcsolatos információkat, és a csomagoláson jól láthatóan fel kell tüntetni:» 2023. augusztus 24. után az ipari vagy foglalkozásszerű felhasználás megkezdése előtt megfelelő képzés szükséges. «
3. Az 1. pont b) alpontjában említett képzés keretében – útmutatást kell nyújtani a diizocianátoknak való, bőrön át vagy belélegzéssel történő munkahelyi expozíció ellenőrzés alatt tartásával kapcsolatban. Az ilyen képzést megfelelő szakképzettséggel rendelkező, a munkahelyi biztonsággal és egészségvédelemmel foglalkozó szakértőnek kell tartania.